warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!
Komunikacja miejska w Paryżu

Komunikacja miejska w Paryżu

Paryż to miasto, w której komunikacja działa bez zarzutu. Co więcej – jest to miasto, w którym rozbudowała się największa i jedna z najlepiej zorganizowanych komunikacja miejska w całej Europie. Paryżanie oraz turyści tłumnie odwiedzający Paryż mają do dyspozycji łącznie 16 linii metra, tramwaje, kolejki podmiejskie oraz liczne linie autobusowe. Komunikacja miejska w Paryżu działa bez zarzutu również w nocy – dzięki temu, że metro działa do około 01:00 w nocy, a także dzięki autobusom nocnym kursującym najczęściej po tych przystankach, które można odwiedzić w czasie dnia metrem. Dla turystów uruchomiono również kolejkę linową na Montmartre, dzielnicy, która znajduje się na jednym z najpiękniejszych wzgórz w Europie.

Tak rozbudowana siec komunikacji miejskiej sprawia, że Paryż zdecydowanie łatwiej jest zwiedzać dzięki komunikacji miejskiej niż samochodowi. Najbezpieczniejsze, najszybsze i najbardziej wygodne jest chyba metro. Jest to sieć pociągów zlokalizowanych pod ziemią. Stacje metra są bardzo dobrze oznaczone, najczęściej znajdują się przy największych skrzyżowaniach ulic. W mieście znajduje się łącznie 16 linii, które w pełni spełniają potrzeby przeciętnego turysty, który chciałby zwiedzić najlepsze zabytki i miejsca w Paryżu. Metrem, z przesiadką do pociągów RER możemy dojechać również daleko poza miasto jeśli uznaliśmy, że tam będą tańsze noclegi. Poszczególne linie metra oznaczone są od 1 do 14, są też dodatkowe linie 3bis i 7bis. Pierwsze wagony metra pojawiają się na torach już o piątej rano. W godzinach szczytu metro jeździ nawet co trzy minuty. Czasami zdarza się, że linia nie dociera do końca, wówczas kierowca wydaje regularnie na każdej stacji komunikaty o takich planach, niestety są to komunikaty w jeżyku francuskim. Jeśli popatrzymy na mapę linii metra, zauważymy, że każda linia ma swój kolor. Takie kolory są stałe i znajdziemy je również na tablicach w przejściach podziemnych w tunelach metra, dzięki czemu można o wiele łatwiej i szybciej połapać się w tym jak poruszać się po mieście.

Poza metrem, istnieje wspomniana już sieć szybkich pociągów miejskich, RER. Są to pociągi jeżdżące z podobną prędkością do wagonów metra, z tymże docierają one tam, gdzie metro już nie dojedzie, ze względu na odległość. Linie pociągów oznaczone są literami: A, B, C, D oraz E. Kursują bardzo często, bo co około 5-15 minut. To właśnie pociągiem RER można dostać się bezpośrednio na lotnisko, bez żadnych przystanków po drodze (start takiej linii odbywa się ze stacji Gare du Nord).

Paryż to także miejsce, w którym kursuje regularnie tramwaj wodny. Jest on zarezerwowany również głownie dla turystów. Rdzenni mieszkańcy jednak nie cenią sobie powolnego przepływania przez rzekę na co dzień – chętniej wybiorą metro.

Niestety, tak dogodna możliwość poruszania się po mieście kosztuje. Bilet dobowy kosztuje w Paryżu kosztuje zdecydowanie więcej niż w Warszawie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
loading
×